نقشه راه قبولی کنکور ارشد کامپیوتر 1404

موسسه بابان
6 دیدگاه
نقشه راه قبولی کنکور ارشد کامپیوتر 1404

نقشه راه قبولی کنکور ارشد کامپیوتر 1404

کنکور ارشد کامپیوتر توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود. این صفحه از روز نخست انتشار دفترچه ثبت نام نهایی یکشنبه 1403/07/22 تا اعلام رتبه و نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور ارشد کامپیوتر به‌روزرسانی می‌شود. ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌شود. کنکور ارشد کامپیوتر، همه ساله در گرایش های مختلف اما با سؤالات یکسان (با ضرایب مختلف) برگزار می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام کنکور ارشد کامپیوتر

عضویت در گروه تلگرام کنکور ارشد کامپیوتر

در اینجا به بررسی دروس کنکور ارشد کامپیوتر ، برنامه ریزی کنکور ارشد کامپیوتر ، کلاس کنکور ارشد کامپیوتر ، فیلم آموزشی کنکور ارشد کامپیوتر، بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر ، بهترین منابع کنکور ارشد فناوری اطلاعات، بهترین منابع کنکور ارشد علوم کامپیوتر و کنکور کامپیوتر می پردازیم.

همچنین در ادامه به بررسی زمان و تاریخ ثبت نام و برگزاری کنکور ارشد کامپیوتر ، دفترچه سوالات کنکور ارشد کامپیوتر ، ضرایب دروس کنکور ارشد کامپیوتر ، سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر و بهترین موسسه کنکور ارشد کامپیوتر می‌پردازیم.

و در نهایت به بررسی عناوین و ضرایب کنکور ارشد کامپیوتر ، رتبه و محل قبولی کنکور ارشد کامپیوتر، رشته های مجاز برای شرکت در کنکور ارشد کامپیوتر، بهترین گرایش کنکور ارشد کامپیوتر، نحوه رتبه برتر شدن کنکور ارشد کامپیوتر ، نحوه کسب رتبه یک کنکور ارشد کامپیوتر ، نمونه کارنامه کنکور ارشد کامپیوتر، تخمین رتبه کنکور ارشد کامپیوتر و آخرین رتبه قبولی در کنکور ارشد کامپیوتر می‌پردازیم.

زمان برگزاری کنکور ارشد کامپیوتر

برنامه زمانی ثبت‌نام و برگزاری آزمون‌های سراسری ورودی 1404 به صورت زیر از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است:

Exam schedule 1404 سایت ثبت نام: www.Sanjesh.orgتاریخ‌های ثبت‌نام و برگزاری آزمون‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی ورودی 1404:زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد:یکشنبه 1403/07/22 تا شنبه 1403/07/28زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد:صبح و عصر پنجشنبه 1403/12/02صبح جمعه 1403/12/03

توجه مهم: آزمون کارشناسی ارشد در تمامي رشته‌های امتحانی در صبح و عصر پنجشنبه 1403/12/02 و صبح جمعه 1403/12/03 برگزار خواهد شد.

جدول زمان بندی فرآیندهای کنکور ارشد

جدول زمان بندی فرآیندهای کنکور ارشد کامپیوتر به صورت زیر از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است:The schedule of registration for senior

دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور ارشد کامپیوتر ، کنکور ارشد فناوری اطلاعات و کنکور ارشد علوم کامپیوتر ورودی 1404 (سراسری و آزاد مشترک) منتشر شد.

Registration booklet for computer masters

دانلود دفترچه ثبت نام نهایی کنکور کارشناسی ارشد 1403

 

حتما دفترچه ثبت نام، به خصوص 30 صفحه ابتدایی خط به خط مطالعه شود؛ راهنمای ثبت نام عملی نیز از امسال به دفترچه ثبت نام اضافه شده است.

قانون قبولی روزانه کنکور ارشد کامپیوتر

قانون قبولی روزانه کنکور ارشد کامپیوتر به این صورت است. پذيرفته‌شدگان دوره روزانه آزمون كارشناسی ارشد ناپيوسته ورودی 1403 می‌توانند در آزمون كارشناسی ارشد ناپيوسته ورودی 1404 ثبت نام و شركت كنند. در ضمن متقاضيان مذكور و نيز دانشجويان شاغل به تحصيل در دوره های روزانه و غيرروزانه كارشناسی ارشد ناپيوسته (به شرط نداشتن مشكل نظام وظيفه برای برادران) می‌توانند بدون انصراف از تحصيل و در صورت داشتن ساير شرايط و ضوابط مندرج در اين دفترچه راهنما، درآزمون كارشناسی ارشد ناپيوسته ورودی 1404 ثبت نام و شركت كنند. اين متقاضيان پس از اعلام نتايج نهایی در صورت قبولی بايد انصراف قطعي از رشته قبلی را به دانشگاه جديد محل تحصيل ارائه دهند.

کنکور رشته مهندسی کامپیوتر

در این بخش قصد داریم عناوین و ضرایب دروس کنکور ارشد کامپیوتر کد 1277 در کنکور کارشناسی ارشد ورودی 1404 را بررسی کنیم.

مطابق اطلاعات دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد عناوین و ضرایب دروس کنکور ارشد کامپیوتر ورودی 1404 به صورت زیر است:ضرایب کنکور ارشد کامپیوترعناوین دروس امتحانی:۱- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)۲- ریاضیات (ریاضی عمومی ۱ و ۲، آمار و احتمال مهندسی، ریاضیات گسسته)مجموعه‌های دروس تخصصی:۳- نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها و سیگنال‌ها و سیستم‌ها۴- ساختمان داده‌ها، طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی۵- مدار منطقی، معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال۶- سیستم عامل، شبکه‌های کامپیوتری و پایگاه داده‌ها 

گرایش های کنکور ارشد کامپیوتر

همچنین مطابق اطلاعات دفترچه ثبت نام کنکور ارشد 1404 گرایش های مختلف رشته مهندسی کامپیوتر و گرایش های ارشد کامپیوتر به صورت زیر است:

۱- مهندسی کامپیوتر
 • شبکه‌های کامپیوتری
 • امنیت سایبری
 • هوش مصنوعی و رباتیک
 • معماری سیستم‌های کامپیوتری
 • نرم ­افزار
 • بیوانفورماتیک
 • علوم داده
 • بازی‌های رایانه‌ای
 • اینترنت اشیاء
2- الگوریتم‌ها و محاسبات3- قرآن کاوی رایانشی4- علوم و فناوری شبکه5- مواد، انرژی و تکنولوژی کوانتومی6- یادگیری الکترونیکی7-مدیریت آموزشگاهی ویژه هنرستان‌ها (ویژه فرهنگیان)8-علم داده‌ها7-جرم‌یابی دیجیتال

کنکور کارشناسی ارشد گرایش های مهندسی کامپیوتر را به چهار گروه کلی تقسیم می‌کند. در هر گروه، ضرایب دروس یکسان است. رتبه داوطلب در هر گروه به طور مجزا از سه گروه دیگر محاسبه می‌شود و در کل چهار رتبه در کارنامه هر داوطلب دیده می شود. این 4 گروه از گرایش ها به صورت زیر است:

 • گروه شبکه: شبکه های کامپیوتری، امنیت سایبری، علوم و فناوری شبکه، جرم یابی دیجیتال
 • گروه هوش: هوش مصنوعی و رباتیک، قرآن کاوی رایانشی
 • گروه معماری: معماری سیستم های کامپیوتری
 • گروه نرم افزار: نرم افزار، الگوریتم و محاسبات، علوم داده، بیوانفورماتیک، بازی های رایانه‌ای، مواد، انرژی و تکنولوژی های کوانتومی، یادگیری الکترونیکی، علم داده ها، مدیریت آموزشگاهی ویژه هنرستان‌ها

دفترچه سؤالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر (کد رشته 1277)

در دفترچه سؤالات کنکور ارشد کامپیوتر، سؤالات زبان عمومی و تخصصی، 4 درس ریاضی و 11 درس تخصصی با هم در یک دفترچه با زمان بندی مشترک به داوطلبین داده می شود. به عنوان مثال، در جدیدترین دفترچه سؤالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر یعنی ورودی 1403، تعداد 115 سؤال در سه دسته (1) زبان عمومی و تخصصی (2) ریاضیات و (3) دروس تخصصی جمعاً به مدت 240 دقیقه (یعنی حدود 2 دقیقه زمان برای پاسخگویی به هر سؤال) دیده می‌شود.

CE C 1403 Page 01

تعداد دروس کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر

تعداد کل دروس این آزمون 17 درس، شامل 2 درس زبان عمومی و تخصصی، 4 درس ریاضیات و 11 درس تخصصی می باشد. 11 درس تخصصی به چهار گروه (متشکل از 2 تا 3 درس) تقسیم می‌شود که هر گروه در هر گرایش ضریب خاص خودش را دارد.

دروس زبان

این دروس که جمعا در دفترچه کنکور ارشد کامپیوتر، 25 سؤال (1 تا 25) را به خود اختصاص می دهد شامل 2 درس زیر است:

 • زبان عمومی (انگلیسی)

زبان عمومی انگلیسی، معمولا 10 تست آزمون (سؤالات 1 تا 10) را به خود اختصاص می دهد. بخش A. Vocabulary متشکل از 7 سؤال 1 تا 7 (7 لغت) می باشد و بخش B. Cloze Test متشکل از 3 سؤال 8 تا 10 است.

 • زبان تخصصی (انگلیسی) : 15 تست

زبان تخصصی انگلیسی، معمولا 15 تست آزمون (سؤالات 16 تا 30) را به خود اختصاص می دهد. این سؤالات معمولا به صورت 3 تا Passage جداگانه (Reading comprehension)  ارائه می شود که هر کدام از این سه متن، حدود 5 سؤال را در بر می‌گیرد.

برای مثال در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر 1402، سه متن در سه زمینه زیر داده شده است که هر کدام 5 سؤال داشته است:

الف) مهندس کامپیوتر می‌تواند سیستم نرم افزاری برای تشخیص غلط املایی مستقل از بافت متني به همراه بررسی سازگاری صرفی کلمات در زبانی مانند فارسی و انگلیسی طراحی کند. (5 سؤال)

ب) کپچا از پر کردن [فرم] و ارسال عمومی آن از یک وب‌سایت توسط ربات‌ها جلوگیری می‌کند. (5 سؤال)

ج) هوش مصنوعی مبتنی بر این ایده است که هوش انسانی را مي‌توان به گونه‌ای دقیق تعریف کرد تا ماشین نيز بتواند آن را تقلید کند. (5 سؤال)

 

توجه: ترجمه سوالات درس زبان عمومی و تخصصی کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر در کتاب زبان تخصصی کامپیوتر تالیف ارسطو خلیلی فر توسط راهیان ارشد و دکتری موسسه بابان به چاپ رسیده است.

دروس ریاضیات

این گروه درسی که جمعا در دفترچه کنکور، 20 سؤال (26 تا 45) را به خود اختصاص می دهند شامل 4 درس زیر است:

 • ریاضی عمومی 1
 • ریاضی عمومی 2
 • آمار و احتمال مهندسی
 • ریاضیات گسسته

به عنوان مثال، در کنکور 1402، ریاضی عمومی 1 و 2 جمعاً 7 سؤال (26 تا 32)، آمار و احتمال مهندسی 7 سؤال (33 تا  39) و ریاضیات گسسته 6 سؤال (40 تا 45) را به خود اختصاص داده اند.

دروس تخصصی

این دروس که جمعا در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد، 70سؤال (46 تا 115) را به خود اختصاص می‌دهد شامل 4 گروه تخصصی زیر است:

1) دروس تخصصی 1:

این گروه درسی تخصصی در دفترچه کنکور ارشد کامپیوتر سال 1402 شامل جمعا  10 سؤال (46 تا 55)  می باشد و 2 درس تخصصی زیر را در بر می‌گیرد:

الف) نظریه زبان ها و ماشین ها: شامل 5 سؤال (46 تا 50)

ب) سیگنال ها و سیستم ها: شامل 5 سؤال (51 تا 55)

2) دروس تخصصی 2:

این گروه درسی تخصصی در دفترچه کنکور ارشد کامپیوتر سال 1402 شامل جمعا  20 سؤال (56 تا 75)  می باشد و 3 درس تخصصی زیر را در بر می‌گیرد:

الف) ساختمان داده ها: شامل  6 سؤال (از 12 سؤال 56 تا 61)

ب) طراحی الگوریتم: شامل 6 سؤال  (از 12 سؤال 62 تا 67)

ج) هوش مصنوعی: شامل 8 سؤال (68 تا 75)

3) دروس تخصصی 3:

این گروه درسی تخصصی در دفترچه کنکور ارشد کامپیوتر سال 1402 شامل جمعا  20 سؤال (76 تا 95)  می باشد و 3 درس تخصصی زیر را در بر می‌گیرد:

الف) مدار منطقی: شامل 7 سؤال (76 تا 82)

ب) معماری کامپیوتر: شامل 7 سؤال (83 تا 89)

ج) الکترونیک دیجیتال: شامل 6 سؤال (90 تا 95)

4) دروس تخصصی 4:

این گروه درسی تخصصی در  دفترچه کنکور ارشد کامپیوتر سال های اخیر شامل جمعاً  20 سؤال (96 تا 115)  می باشد و 3 درس تخصصی زیر را در بر می‌گیرد:

الف) سیستم عامل: شامل 7 سؤال (96 تا 102)

ب) شبکه های کامپیوتری: شامل 7 سؤال (103 تا 109)

ج) پایگاه داده: شامل 6 سؤال (110 تا 115)

کدام دروس در کنکور ارشد کامپیوتر مطالعه شود؟

سوال اول داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر این است که چگونه در یک بازه کوتاه 6 تا 9 ماهه خود را برای کنکور آماده نمایند؟ در پاسخ به این سوال گروه بابان برنامه ریزی قدم به قدم زیر را ارائه داده است:

سوال دوم داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر این است که آیا می توانند برای مثال با مطالعه 6 یا 8 درس نتیجه خوبی بگیرند؟ که پاسخ به این سوال مثبت است. در پاسخ به این سوال گروه بابان چهار پکیج قبولی زیر را ارائه داده است:

رشته مهندسی فناوری اطلاعات

در این بخش قصد داریم عناوین و ضرایب دروس رشته مهندسی فناوری اطلاعات کد 1276 در کنکور کارشناسی ارشد سال 1403 را بررسی کنیم.مطابق اطلاعات دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد عناوین و ضرایب دروس امتحانی رشته مهندسی فناوری اطلاعات ورودی 1403 به صورت زیر است:ضرایب کنکور ارشد فناوری اطلاعات

عناوین دروس امتحانی:

۱- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)

۲- دروس مشترک (ریاضیات گسسته، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، مهندسی نرم افزار و شبکه‌های کامپیوتری)

۳- اصول و مبانی مدیریت

۴- مجموعه دروس تخصصی مشترک (پایگاه داده‌ها، هوش مصنوعی و سیستم عامل)

همچنین مطابق اطلاعات دفترچه ثبت نام کنکور ارشد 1403 گرایش های مختلف رشته مهندسی فناوری اطلاعات و گرایش های ارشد فناوری اطلاعات به صورت زیر است:

۱- مهندسی فناوری اطلاعات

 • تجارت الکترونیکی
 • مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی
 • سیستم‌های تکنولوژی اطلاعات (ITS)
 • سامانه‌های شبکه‌ای
 • سیستم‌های چند رسانه‌ای
 • معماری سازمانی

۲- مهندسی فناوری اطلاعات و امنیت

۳- مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی

 

رشته علوم کامپیوتر

در این بخش قصد داریم عناوین و ضرایب دروس رشته علوم کامپیوتر کد 1209 در کنکور کارشناسی ارشد سال 1403 را بررسی کنیم.

مطابق اطلاعات دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد عناوین و ضرایب دروس امتحانی رشته علوم کامپیوتر ورودی 1403 به صورت زیر است:

ضرایب کنکور کامپیوتر

عناوین دروس امتحانی:

1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)

2- دروس پایه (ریاضی عمومی 1 و 2، مبانی علوم ریاضی، مبانی ماتریس‌ها و جبرخطی، مبانی آنالیز ریاضی، مبانی آنالیز عددی و مبانی احتمال)

3- ساختمان داده‌ها، طراحی الگوریتم‌ها و مبانی نظریه محاسبه

4- مبانی منطق و نظریه مجموعه‌ها

5- ریاضیات گسسته و مبانی ترکیبیات

همچنین مطابق اطلاعات دفترچه ثبت نام کنکور ارشد 1403 گرایش های مختلف رشته علوم کامپیوتر و گرایش های ارشد علوم کامپیوتر به صورت زیر است:

1- علوم کامپیوتر

 • محاسبات علمی
 • الگوریتم و نظریه محاسبه
 • نظریه سیستم‌ها
 • محاسبات نرم و هوش مصنوعی
 • داده کاوی
 • علوم تصمیم و دانش

2- بیوانفورماتیک

3- علم داده ها

در بخش فوق عناوین و ضرایب دروس کنکور ارشد کامپیوتر در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

 

هر ساله با انتشار دفترچه کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر، شاهد تغییرات مهمی در پذیرش دانشجویان هستیم. امسال نیز با توجه به مصوبه دیوان عدالت، تغییراتی در نحوه پذیرش ارشد 1404 اتفاق افتاده که در ادامه بررسی شده است.

محرومیت ثبت نام پذیرفته‌شدگان دوره روزانه کارشناسی ارشد سال گذشته برداشته شده و تمام داوطلبانی که در کنکور ارشد روزانه سال گذشته قبول شده بودند می‌توانند در کنکور ارشد 1404 ثبت نام کنند. که تا پایان فرآیند ثبت نام یعنی 23 آذرماه 1403 باید انصراف خود را اعلام نمایند.

دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره روزانه ارشد و دکتری، در صورت انصراف قطعی از دانشگاه می توانند در این آزمون شرکت نمایند. سایر دوره‌های غیر روزانه بدون انصراف می‌توانند در ارشد 1404 شرکت کنند.

فارغ التحصیلان رشته های دبیری، پزشکی و یا رشته هایی که دارای تعهد خدمت می باشند در صورت اخذ برگه اجازه به تحصیل از وزارتخانه مرتبط می توانند در ارشد 1404 ادامه تحصیل دهند.

طبق روال هر سال یک یا دو روز پس از آغاز ثبت نام، توضیحاتی همراه پاسخ به برخی سوالات مهم در سایت موسسه قرار می‌گیرد و پس از مطالعه پاسخ‌های داده شده به سوالات، داوطلبان هیچگونه مساله‌ای بابت ثبت نام نخواهند داشت، اما برخی توضیحات خلاصه نیز در ادامه برای آشنایی اولیه شما با فرآیند ثبت نام اومده که حتما با دقت و توجه بخوانید.

اگر با خوندن این توضیحات باز مساله فردی خاصی برای ثبت نام داشتید، بهتره از طریق“سیستم پاسخگویی آنلاین سایت سازمان سنجش” موضوع رو پیگیری و سوالاتتون رو ازشون بپرسید که لینک دسترسی به این بخش در ادامه قرار گرفته است و بهتره فقط از این سیستم استفاده کنید، چون به احتمال زیاد به صورت تلفنی موفق به ارتباط با سازمان سنجش آموزش کشور نخواهید شد!

لینک سیستم پاسخگویی آنلاین سایت سازمان سنجش آموزش کشور

زمان ثبت نام بسیار کافی است، اصلا برای ثبت نام و پیگیری سوالات خودتون عجله نکنید و بدون استرس ثبت نام رو انجام بدید و اصلا نگران مسئله‌ای نباشید!

اسم و کد {دانشگاه لیسانس، محل تحصیل، رشته تحصیلی کارشناسی، بخش و شهرستان، کد نظام وظیفه و کد رشته امتحانی} هم داخل سایت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سنجش قرار داره (بخش پیوندهای مورد نیاز) و هم در دفترچه ثبت نام قرار داره و هر کدی نیاز داشتید در اولویت اول پیشنهاد میشه از سایت اسم رو سرچ و کد رو یادداشت کنید، به همین راحتی.

برای راحتی ثبت نام، سازمان سنجش یک فرم به اسم “پیش نویس تقاضانامه ثبت نام آزمون ارشد”در صفحات انتهایی دفترچه ثبت نام قرار داده (صفحه 79 دفترچه سنجش) که اطلاعات اون فرم رو خودتون از سایت و باتوجه به اطلاعات شخصی داخل یه برگه، یادداشت کنید و بعد براحتی هنگام ثبت نام، اون اطلاعات رو وارد سایت سنجش کنید.

اگه دقت کنید این فرم اکثر اطلاعات رو به صورت یه کد از شما میخواد که همونطور که در متن قبلی هم اشاره شد با دیدن این کدها استرس نگیرید! همش در سایت سنجش در قسمت پیوندهای مورد نیاز قرار داره و از اونجا میتونید پیداش کنید و سایت ثبت نام هم خیلی کار باهاش راحته و هم هوشمنده.

در مورد کد رشته تحصیلی کارشناسی، اگر رشته تحصیلیتون با گرایش بوده از لیست کد رشته همراه گرایش رو درج کنید و اگر بدون گرایش در رشته‌ای تحصیل کردید، فقط اسم رشته و کدش رو بزنید. چیزی که مهمه اینه که هرکدومو شما بزنید هیچ مشکلی برای ثبت نام نخواهید داشت. تاکید می‌کنیم هیچ مشکلی، فقط اسم رشته در اولویت درست انتخاب بشه؛ گرایش و بدون گرایش اصلاً مهم نیست و اصلاً برای این مسئله هم حساسیت به خرج ندید!

مشکل بعدی که همون اول با دیدن دفترچه و فرم پیش‌نویس به ذهن همه می‌رسه، در مورد رشته‌های شناور یا همون کد رشته امتحانی دوم هست که همینجا تکلیفش رو باید روشن کنیم براتون.

اول از همه اینکه در دفترچه راهنمای ثبت نام، کامل در این مورد توضیح داده و رشته‌ها رو معرفی کرده پس حتماً با دقت مطالعش کنید، اونجا لیست رشته‌هایی که میشه در کنار رشته اصلی به عنوان رشته دوم در امتحانش شرکت کرد اومده و فقط میشه اونا رو انتخاب کرد. البته اگر اشتباه کنید سیستم هوشمنده و اصلا نمیزاره دوتا رشته اصلی رو ثبت کنید تو سایت و ارور میده!

دوم اینکه اجباری نیست کد رشته امتحانی دوم رو حتماً ثبت نام کنید! اگر فقط یک رشته می‌خواید شرکت کنید، اون بخش کد رشته امتحانی دوم رو خالی بذارید و چیزی داخلش وارد نکنید و برید سراغ تکمیل سایر بخش‌ها، این برای برخی داوطلبا هست که خودشون رو برای شرکت در دو رشته امتحانی آماده کردن. (زمان آزمون اول و دوم به هیچ وجه تداخل نخواهد داشت باهم)

اگر رشته‌ای که می‌خواید امتحان بدید اصلا خودش جز کد رشته‌های امتحانی شناور بود و فقط همین رشته رو هم می‌خواید شرکت کنید، به جای کد رشته امتحانی اول همین یه کد رو بزنید و این رشته امتحانی برای شما ثبت میشه. به جای کد دومی هم بزنید باز فرقی نداره و اینجا هم حساسیت به خرج ندید!

سیستم ثبت نام سنجش کاملاً هوشمنده و خودش همه چی رو بهتون نشون میده موقعی که می‌خواید در سایت سنجش اطلاعات رو وارد و ثبت نام کنید.

پس خیلی هم رو تکمیل فرم پیش نویس زمان نذارید و فقط به عنوان تمرین فرآیند ثبت نام در نظر بگیریدش، سایت ثبت نامی خیلی راحته کار باهاش و در پنج دقیقه میتونید ثبت نام کنید خودتون.

اگر دو رشته خواستید ثبت نام کنید، تاکید می‌کنیم اگر خواستید و مطالعه دارید برای هر رشته، باید یک کارت ثبت نام (سریال) مجزا خریداری کنید و هر دوتا کد رشته رو در سایت سنجش ثبت کنید و باز اعلام میشه که کدهای رشته‌ها رو هرجا بزنید سیستم هوشمنده و تشخیص میده و فرقی نداره براش.

برای بخش نظام وظیفه هم توضیحات کامل در دفترچه و سایت سنجش اومده ولی هر سوالی بازم داشتید فقط و فقط از سیستم پاسخگویی سازمان سنجش سوال کنید تا پاسخ دقیق بهتون بدن و گمراه نشید

توصیه میشه حتما تمامی سی صفحه اول دفترچه ثبت نام رو خط به خط مطالعه بفرمایید تا اکثر سوالاتتون پاسخ داده بشه.

معدل بخش بسیار مهمی هست و باید حتماً عدد دقیق رو طبق توضیحات دفترچه وارد سایت سنجش و بخش ثبت نام کنید.

فرم مخصوص معدل فقط برای دانشجویان سال آخر هست و برای تکمیلش فقط با اداره آموزش دانشگاهتون در ارتباط باشید، اما در نظر داشته باشید این فرم رو تا آخر سال زمان دارید که تکمیل کنید چون معدل‌ها معمولاً تا آخر سال تغییر میکنه و خود سنجش هم فرصت ویرایش اطلاعات و معدل بهتون میده، پس برای پیگیری و تکمیلش زمان هست و جای نگرانی نیست!

افرادی که می‌خوان به صورت آزمایشی در کنکور شرکت کنند هم اطلاعات رو حدودی بزنن کافیه و در آزمون ثبت نام کنن اما خب در مرحله انتخاب رشته دیگه شرکت نکنن تا در صورت قبولی با محرومیت رو به رو نشن. (شرط محرومیت یکساله البته برای قبولی‌های دوره روزانه خواهد بود)

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سراسری، آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور، پردیس و … یکسانه و همین ثبت نام برای همشون کفایت میکنه و کلا یک آزمون هم براشون برگزار میشه.

برای تاریخ فارغ التحصیلی اگر لیسانس گرفتید و مدرکتون رو دارید که همون تاریخ رو در سایت سنجش ثبت کنید و در بقیه حالات هم زمان رو بر اساس زمان حدودی فارغ التحصیلیتون ثبت کنید و این رو بدونید هر تاریخی قبل از 31 شهریور 1400 بزنید، سیستم قبول می‌کنه و هیچ مشکل دیگه‌ای برای شما پیش نخواهد اومد، پس در این مورد هم حساسیت به خرج ندید!

مهم فارغ التحصیل شدن شما قبل از مهرماه سال بعد هست که بتونید برید دانشگاه برای ثبت نام و مشکلی براتون پیش نیاد.

مطابق قوانین جدید سازمان سنجش آموزش کشور، محرومیت ثبت نام پذیرفته‌شدگان دوره روزانه کارشناسی ارشد سال گذشته برداشته شده و تمام داوطلبانی که در کنکور ارشد روزانه سال گذشته قبول شده بودند می‌توانند در کنکور ارشد 1403 ثبت نام کنند.

اگر اصلا در مقطع کاردانی شرکت نکردید و معدلی ندارید ازش، اون بخش رو خالی بذارید و نیازی نیست حتما پر بشه.

در بخش شغل اگر یکی از گزینه‌های اعلامی مد نظرتون بود که خب انتخابش کنید و اگر شاغل نبودید گزینه سایر رو بزنید و خیلی این موضوع برای افرادی که شاغل در بخش دولتی و فرهنگی نیستن مهم نیست و حساسیت به خرج ندید براش.

مثالی برای ثبت کد رشته دوم(شناور): اگر فردی در رشته مهندسی کامپیوتر که رشته اصلی هست میخواد شرکت کنه و همزمان در رشته مهندسی فناوری اطلاعات که از شناورهاست شرکت کنه؛ باید در بخش کد رشته اصلی کد رشته مهندسی کامپیوتر رو که 1277 هست بزنه و در بخش امتحانی دوم کد 1276 رو بزنه، هرچند که جابجا هم بزنید سیستم خودش اصلاح میکنه براتون و حساس نباشید روی این مسئله.

اگر هم که فقط یک کد رشته رو میخواید امتحان بدید اصلا با این بخش کاری نداشته باشید و خالی بذاریدش! شرکت در رشته دوم اجباری نیست و هر داوطلب که برای دوتا رشته مطالعه داشته باید اونجا رو پر کنه!

با توجه به اینکه برای دانشگاه‌های آزاد و سراسری به طور کلی یک آزمون برای هر رشته در کل سال برگزار می‌گردد، خرید این سریال کارت به منزله شرکت در آزمون سراسری و آزاد بوده و نیازی به خرید کارت دیگر نمی‌باشد.

افرادی که در مورد آزاد هم سوال دارند این نکته رو بدونن که بعد از اینکه آزمون مشترک سراسری و آزاد در اردیبهشت ماه برگزار شد، در تیرماه که نتایج اولیه اومد، انتخاب رشته‌ها جداگانه و یکی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور و یکی در سایت دانشگاه آزاد اسلامی انجام خواهد شد.

هزینه‌های مربوط به دانشگاه آزاد در آن زمان قابل پرداخت خواهد بود که راهنمایی‌هایی در این زمینه نیز موقع انتخاب رشته انجام خواهد شد و نیاز به نگرانی نیست. پس همین ثبت نامی که انجام میدید هم برای سراسری و هم برای آزاد به حساب میاد.

توجه کنید که اگر می‌خواید موقع انتخاب رشته بتونید دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی رو هم ثبت نام کنید، علاوه بر خرید سریال در مرحله بعد باید گزینه سوم رو بزنید و این کد سریال رو هم دریافت کنید. ( بعد از آزمون و موقع انتخاب رشته هم میتونید این کارت رو بخرید پس اگه یهو یادتون رفت و هنوز تصمیم نگرفتید پیام نور و غیرانتفاعی برید یا نه موقع انتخاب رشته میتونید این کارت رو خریداری کنید و خیلی سخت نگیرید برای پر کردن این بخش هم.)

اگر در بازه زمانی ثبت نام هم نیاز به ویرایش داشتید، میتونید وارد سامانه بشید از قسمت “ورود به سیستم” و اطلاعاتتون رو تغییر بدید و لازم نیست دیگه سریال جدیدی بخرید و باید با همون اطلاعات قبلی وارد سایت بشید؛ فقط به دفعات ویرایش دقت کنید که تموم نشه!

با توجه به برگزاری آزمون در روز 2 و 3 اسفند ماه سال 1403 حتما به این نکته توجه نمایید که شهر دقیقی را برای حوزه امتحانی انتخاب کنید.

حتما مشخصات کارت خریداری شده، شماره پرونده و کد رهگیری رو بعد از ثبت نام در چند جای مختلف یادداشت کنید تا موقع ویرایش اطلاعات در اسفندماه و یا موقع دیدن نتایج و انتخاب رشته با مشکلی رو به رو نشید.

در ارسال عکس دقت کافی داشته باشید چرا که درصورتی که ثبت نام را از طریق کافی نت انجام دهید امکان ارسال اشتباه عکس وجود دارد و این مشکل به وفور در سال های گذشته اتفاق افتاده که یا عکس اشتباهی آپلود شده یا اطلاعات غلط وارد شده که دردسرهایی رو برای داوطلبان به وجود آورده پس این مورد رو هم بهش دقت کنید.

اگر سوال خاصی هم موند جا داره دوباره بگیم خدمتتون که در سایت سنجش قسمت سیستم پاسخگویی وجود داره و کارشناسان خود سازمان سنجش پاسخگوتون هستن علاوه بر سامانه تلفنی این سازمان!

دانشجویان سال آخر که در تاریخ 30 بهمن 1402 یا 31 شهریور سال 1403 فارغ تحصیل می‌شوند، در زمان ثبت نام معدل خود را تا تاریخ 31 شهریور 1402 یعنی آخر تابستان امسال وارد نمایند و در زمان توزیع کارت ورود به جلسه معدل خود را ویرایش و معدل تا تاریخ 30 بهمن 1402 را وارد نمایند.

معدل فارغ التحصیلان کنکور ارشد کامپیوتر نیز باید به طور دقیق و درست وارد شود.

شاگرد اولی‌ها هم تا یکسال پس از فارغ التحصیلی و  فقط یکبار می‌توانند از سهمیه خود استفاده نمایند. فرم شاگرد اولی بعد از نتایج اولیه تیرماه باید توسط دانشگاه و البته با پیگیری شخص دانشجو پُر شده و برای سازمان سنجش ارسال شود.

دانشجویان سال سوم و چهارم در صورت گذراندن حداقل 70 واحد علاوه بر کنکور ارشد کامپیوتر می‌توانند در المپیاد دانشجوی شرکت کرده و در صورت کسب رتبه 1 تا 15 بدون کنکور پذیرفته خواهند شد.

کارت شرکت در کنکور کارشناسی ارشد

متقاضیان کنکور ارشد کامپیوتر لازم است از روز سه شنبه مورخ 1402/12/01 لغايت روز پنجشنبه مورخ 1402/12/03 با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی اين سازمان نسبت به تهيه پرينت كارت شركت در آزمون و برگ راهنماي شركت در آزمون اقدام نمايند. محل آزمون متقاضیان براساس استان و شهرستان مندرج در بند 38 تقاضانامه تعيين می‌گردد. لذا مقتضی است متقاضیان با مراجعه به جدول شماره 2 دفترچه راهنماي ثبت‌نام و درج كد مربوط به استان و شهر مورد نظر در تقاضانامه ثبت نام اقدام نمايند.

همچنین مطالعه صفحه برنامه‌ریزی تحت عنوان «برنامه‌ریزی کنکور ارشد کامپیوتر» را نیز توصیه می کنیم.

مصاحبه رتبه های برتر کنکور کامپیوتر و آی تی

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

رتبه برتر کنکور ارشد کامپیوتر

همچنین مطالعه صفحه مصاحبه تحت عنوان «مصاحبه رتبه های برتر کنکور ارشد کامپیوتر» را نیز توصیه می کنیم.

جهت تهیه «کتاب کنکور ارشد کامپیوتر» به صورت فیزیکی و چاپی با بیشترین تخفیف و ارسال سریع با پست پیشتاز به سراسر کشور به سایت انتشارات بابان مراجعه نمایید.

سوالات متداول

بهترین نقشه راه قبولی کنکور ارشد کامپیوتر برای موسسه بابان با 25 سال سابقه درخشان است. به عنوان اولین و قوی ترین موسسه آموزش کنکور ارشد و دکتری رشته مهندسی کامپیوتر ، مهندسی آی تی و علوم کامپیوتر متشکل از مولفین مجموعه راهیان ارشد و دکتری انتشارات بابان و اعضا هیئت علمی دانشگاه.

بهترین مشاور برای برنامه ریزی کنکور ارشد کامپیوتر استاد ارسطو خلیلی فر مولف مجموعه کتاب های کنکور ارشد و دکتری مهندسی کامپیوتر موسسه بابان با 20 سال سابقه و نتایج درخشان هستن. ایشان اولین و قوی ترین مشاور کنکور رشته مهندسی کامپیوتر هستن.

بهترین روش برنامه ریزی کنکور ارشد کامپیوتر به توصیه استاد ارسطو خلیلی فر شیوه ترکیبی یعنی مطالعه موازی دروس زبان انگلیسی ، ساختمان داده و طراحی الگوریتم است. و مطالعه ترتیبی دروس ریاضیات پایه ، ریاضیات گسسته ، مدار منطقی ، معماری کامپیوتر ، سیستم عامل ، نظریه ، هوش مصنوعی ، پایگاه داده ، الکترونیک دیجیتال و شبکه های کامپیوتری است.

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین و آفلاین کنکور کامپیوتر ، آی تی و علوم کامپیوتر در مقاطع ارشد و دکتری و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای حضوری یا تلفنی با استاد خلیلی فر دارید می‌توانید به روش‌های زیر از تیم پشتیبانی بابان بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی بابان:  Baban_Support@

تلفن موسسه بابان:  02177973459

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

جدیدترین محصولات
قیمت اصلی ۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۵۰۰,۰۰۰ تومان است.
قیمت اصلی ۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۵۰۰,۰۰۰ تومان است.
قیمت اصلی ۶۰,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۰ تومان است.
مقالات مرتبط
نقد و بررسی

6 پاسخ

 1. با سلام و خسته نباشید. در هنگام ثبت نام برای ارشد کامپیوتر، رشته مهندسی کامپیوتر و رشته مهندسی کامپیوتر با گرایش هوش و غیره داشت.
  کدوم رو باید انتخاب می کردیم برای ارشد؟ یعنی خود ارشد کامپیوتر به عنوان یک رشته مطرح شده بود و همینطور ارشد کامپیوتر با گرایش هاش دوباره به عنوان رشته های دیگ مطرح شده بود.

  اگر اشتباه کرده باشیم آیا امکان تغییر هست؟

  1. سلام
   درست انتخاب کردین کد رشته 1277 رشته مهندسی کامپیوتر، بعد از آمدن رتبه، اون موقع انتخاب گرایش و دانشگاه می کنید، مثلا هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی شریف

 2. مبلغ تغییرکرده!
  دانشجویان روزانه ۱۴۰۰ هم میتونن انصراف بدن و مجدد شرکت کنن(صفحه۴ دفترچه، نحوه شرکت دانشجویان انصرافی)

 3. اینجا فرمودید در صورت اینکه زمان فارغ التحصیلی معلوم نیست، زمان رو قبل از ۳۰ شهریور بزنید. من دیروز ثبت نام کردم، ولی تاریخ رو برای ۳۱ شهریور زدم. نهایت تا ۳ ماه دیگه هم فارغ التحصیل میشم‌.
  مشکلی نداره تاریخ رو ۳۱ شهریور زدم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 1 =