پایتون و کاربردهای گسترده اش: همه چیزی که باید درباره آن بدانید

موسسه بابان
2 دیدگاه
زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی پرطرفدار و قدرتمند است که در سال ۱۹۹۱ توسط Guido van Rossum طراحی و توسعه داده شد. از آن زمان به بعد، پایتون به صورت چشم‌گیری در ابزارها و پروژه‌های مختلفی کاربرد دارد. با خلاقیت بالا و جامعه فعال، پایتون امکانات بیشماری را در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد.

یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در حال حاضر، زبان برنامه نویسی پایتون است. اگر علاقه‌مند هستید  که با مهمترین کاربردهای زبان برنامه نویسی پایتون آشنا شوید، ادامه این مقاله را مطالعه نمایید.

بخش اول: معرفی پایتون

به صورت مختصر درباره ویژگی‌ها و ساختار زبان برنامه نویسی پایتون صحبت کنیم. صراحتاً، یکی از جذابیت‌های بزرگ پایتون، ساختار خوانا و قابل فهم آن است. با استفاده از فلسفه “خواناتر نسبت به تایپ کنید”، پایتون کدنویسی را آسان و قابل فهم می‌کند. همچنین، پایتون یک زبان چند منظوره است که برای برنامه‌نویسی وب، علوم داده، هوش مصنوعی، ابزارهای سیستم و بسیاری دیگر استفاده می‌شود.

بخش دوم: یازده کاربرد پایتون در حوزه‌های مختلف تکنولوژی

کاربرد اول: دنیای وب و اینترنت

پایتون در وب توانایی‌های خود را به خوبی نشان داده و در ساخت برنامه‌های تحت وب به کار گرفته شده است. فریم ورک‌های مطرحی مثل Django و میکروفریم ورک‌هایی مثل Flask در محبوبیت پایتون نقش مهمی ایفا کرده‌اند. خیلی از برنامه‌نویسان، پایتون را یاد می‌گیرند تا زودتر سراغ این فریم ورک‌ها بروند. با فریم‌ورک‌هایی مانند Django و Flask، پایتون مناسب‌ترین انتخاب برای توسعه وبسایت‌ها و برنامه‌های وب است.

کاربرد دوم: ساخت اپلیکیشن موبایل

اگر زبان برنامه نویسی پایتون را یاد بگیرید به کمک فریم‌ورک‌هایی مانند Kivy و Pygame، می‌توانید برنامه‌های موبایل چندپلتفرم را با پایتون توسعه دهید و در مارکت‌های مختلف به اشتراک بگذارید.

کاربرد سوم: یادگیری ماشین

سیستم‌های تشخیص چهره یا دستیارهای صوتی مثل Cortana یا Siri نمونه دیگری از کاربردهای یادگیری ماشین هستند. لازم به ذکر است که پایتون در این مورد عملکرد مناسبی دارد و بسیاری از متخصصان Machine Learning از کتابخانه‌های آن استفاده می‌کنند.

کاربرد چهارم: هک و تست نفوذ

کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون در هک به علت بازدهی بالایی است که این زبان اسکریپتی در ساخت برنامه‌های کوچک دارد و به همین دلیل است که هکرهای حرفه‌ای تسلط بسیار خوبی بر پایتون دارند. این زبان در شبکه و تست نفوذ کتابخانه‌های مختلفی مثل NAPLM، NetworkX و Pulsar دارد. اگر سری به گیت هاب بزنید، تعداد زیادی ابزار تست نفوذ و هک را می‌بینید که با این زبان نوشته شده‌اند.

کاربرد پنجم: آموزش و تحصیلات آکادمیک

در سال‌های گذشته، بسیاری از کشورها در مدارس خود زبان Basic را آموزش می‌دادند، اما امروزه زبان برنامه نویسی پایتون جای آن را گرفته است. اگر یک کودک 12 ساله کدهای ++C یا Java را ببیند، احتمالا برای همیشه از برنامه‌نویسی زده می‌شود. اما پایتون ساختار ساده و جذابی دارد و یادگیری آن آسان است.

کاربرد ششم: داده کاوی و Big Data

به کمک Data Mining  یک یا چند پایگاه داده بزرگ آنالیز شده و از دل آنها اطلاعات مفید و کاربردی به دست می‌آید. بهترین گزینه برای داده کاوی استفاده از پایتون است، چون کتابخانه‌های آن بسیار کاربردی هستند. در پایتون کتابخانه‌های متنوعی برای کار با داده‌ها وجود دارد.

کاربرد هفتم: ساخت رابط کاربری گرافیکی

پایتون در ساخت رابط گرافیکی عملکرد بسیار خوبی دارد و کتابخانه‌های مختلفی برای این کار معرفی کرده است. کتابخانه‌هایی مثل WxPython یا  +GTK به شما کمک می‌کنند بعد از نوشتن کدهای برنامه و ساخت منطق آن، یک رابط گرافیکی هم به پروژه خود اضافه کنید.

کاربرد هشتم: ساخت بازی‌های کامپیوتری

PyGame یک کتابخانه رایگان و Cross Platform است که از سال 2000 کار خودش را شروع کرده است. این کتابخانه از عناصری مثل صدا و گرافیک کامپیوتری تشکیل شده است که به خوبی با زبان برنامه‌نویسی پایتون هماهنگ است. بازی‌هایی مثل Frets On Fire با موتور PyGame ساخته شده‌اند.

کاربرد نهم: علوم داده و هوش مصنوعی

پایتون به دلیل کتابخانه‌های قدرتمندی مانند NumPy، Pandas و TensorFlow، در علوم داده و هوش مصنوعی بسیار محبوب است.

کاربرد دهم: ابتکارات سریع و توسعه پروتوتایپ

به دلیل سادگی نحوه کار با زبان برنامه نویسی پایتون و محیط توسعه دوست‌دار کاربران، برای پروژه‌های توسعه سریع و ساخت پروتوتایپ‌ها محبوب است.

کاربرد یازدهم: رباتیک و اینترنت اشیا:

با کتابخانه‌هایی مانند PySerial و Pygame، پایتون در زمینه رباتیک و کنترل اینترنت اشیا (IoT) نیز کاربردهای مهمی دارد.

روند رو به رشد Python در جهان در نمودار گوگل ترندز:

توجه: گوگل ترندز (Google Trends) یکی از امکانات تحت وب شرکت گوگل و بر اساس جستجو در گوگل است که میزان محبوبیت جستجوی کلیدواژه در موتور جستجوی گوگل را به نمایش می‌گذارد. گوگل ترندز این قابلیت را به کاربران می‌دهد تا نتایج را بر اساس یک موقعیت جغرافیایی یا یک زبان خاص فیلترگذاری کنند.

بخش سوم: روش کار برنامه نویسی پایتون چگونه است؟

برای شروع کار برنامه‌نویسی با زبان برنامه نویسی پایتون، مراحل زیر را می‌توانید دنبال کنید:

  • محیط توسعه (IDE) را نصب کنید: بهترین روش برای شروع کار با پایتون، نصب یک محیط توسعه مناسب است. برخی از محیط‌های توسعه محبوب برای پایتون شامل PyCharm، Visual Studio Code، Jupyter Notebook و IDLE هستند.
  • مفاهیم پایه را یاد بگیرید: پایتون یک زبان برنامه‌نویسی ساده و خواناست، اما هنوز باید مفاهیم پایه را یاد بگیرید. این مفاهیم شامل متغیرها، نوع‌داده‌ها، عملگرها، شرطی‌ها و حلقه‌ها می‌شوند.
  • آشنایی با سینتکس پایتون: یادگیری سینتکس پایتون بسیار مهم است. برخی از مجموعه‌های داده‌ساختاری پایه‌ای که باید با آنها آشنا شوید، شامل لیست‌ها، دیکشنری‌ها و کروت‌ها هستند.
  • تمرین و پروژه‌های کوچک ارائه شده: برای تثبیت آموخته‌های خود، سعی کنید تمرین‌های کوچک را حل کنید. همچنین، سعی کنید در پروژه‌های کوچک شرکت کنید تا بتوانید تجربه عملی به دست آورید.
  • مراجعه به منابع آموزشی: از منابع آموزشی آنلاین و خارج از خط استفاده کنید تا مباحث پیشرفته‌تر را مرور کنید و مهارت‌های پیشرفته در پایتون را به دست بیاورید.

پیشنهاد می‌کنیم که شروع کنید و در طول مسیر با برنامه‌نویسان دیگر همکاری کنید و تجربیات خود را با آنها به اشتراک بگذارید.به همین منظور، به انجمن‌ها و گروه‌های برنامه‌نویسی آنلاین یا حضوری ملحق شوید.

بخش چهارم: برنامه نویسی پایتون مشابه کدام زبان برنامه نویسی است؟

برنامه نویسی پایتون در برخی از جوانب میتواند شباهت هایی با زبانهای برنامه نویسی دیگر داشته باشد. اما دو زبان برنامه نویسی که در برخی از جوانب بیشترین شباهت را با پایتون دارند عبارتند از:

زبان برنامه نویسی Ruby :Ruby و پایتون دو زبان برنامه نویسی قدرتمند و انعطاف پذیر هستند. هر دو به طور معمول در توسعه وب و برنامه نویسی اسکریپت استفاده می شوند. همچنین ، آنها هردو زبانهایی محبوب برای شروع کار کردن در دنیای برنامه نویسی هستند.

زبان برنامه نویسی JavaScript: زبان برنامه نویسی پایتون و جاوااسکریپت هر دو زبانهای اسکریپتی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند. آنها قدرتمند، قابل توسعه و دارای جامعه فعالی هستند. علاوه بر این ، پایتون با استفاده از فریمورکهایی مانند Django و Flask در توسعه وب نیز بسیار محبوب است.

بدون شک، هر زبان برنامه نویسی ویژگی‌ها و خصوصیات خود را دارد، اما اگر شما با یکی از این زبان‌ها کار کرده‌اید، شاید بتوانید درک و یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون را سریعتر انجام دهید.

بخش پنجم: ویژگی‌های اصلی زبان برنامه نویسی پایتون

یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون آسان است.

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی همه کاره است.

زبان برنامه نویسی پایتون یکی از کامل‌ترین مجموعه کتابخانه‌ها را دارد.

پایتون در Data Science بسیار پر استفاده است.

پایتون روی پلتفرم‌های مختلفی حضور دارد و متن باز است.

یک مثال ساده از برنامه نویسی پایتون برای شما می‌آورم:

این برنامه از کاربر تعدادی اعداد دریافت می‌کند، سپس مجموع آنها را محاسبه کرده و نتیجه را چاپ می‌کند. این یک برنامه ساده محاسبه مجموع است که با استفاده از حلقه `for` و متغیرهای شمارشی و عملگر `+=` در پایتون نوشته شده است.

 

مثال برنامه نویسی پایتون

نتیجه‌گیری:

پایتون به عنوان یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در دنیا، با امکانات فراوان و جامعهٔ فعال برنامه‌نویسان، برای متخصصان و علاقه‌مندان به زبان‌های برنامه‌نویسی انتخابی مناسب است.

امیدوارم که این مقاله شما را با اصول و کاربردهای پایتون آشنا کرده باشد و شما هم از خواندن آن لذت برده باشید.

مشاوره شغلی، بیزینس و کسب و کار

همچنین هر گونه سوالی در مورد کلاس‌های آنلاین و آفلاین کنکور کامپیوتر ، آی تی و علوم کامپیوتر در مقاطع ارشد و دکتری و یا رزرو مشاوره تک جلسه‌ای حضوری یا تلفنی با استاد خلیلی فر دارید می‌توانید به روش‌های زیر از تیم پشتیبانی بابان بپرسید:

آی دی تلگرام تیم پشتیبانی بابان:  Baban_Support@

تلفن موسسه بابان:  02177973459

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

جدیدترین محصولات
قیمت اصلی ۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۵۰۰,۰۰۰ تومان است.
قیمت اصلی ۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۵۰۰,۰۰۰ تومان است.
قیمت اصلی ۶۰,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۰ تومان است.
مقالات مرتبط
نقد و بررسی

2 پاسخ

  1. سلام . استاد وقتتون بخیر. خودتون آموزششو نمیزارین؟ شما تدریستون معرکهههههههه س. اگه خودتون آموزش زبان برنامه نویسی بزارین واقعا عالی میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + چهارده =